Medailon zesnulého člena řádu Pavla Romanoviče Popoviče

Ctihodný rytíř Pavel Romanovič Popovič se narodil dne 5. října 1930 v Uzynu (v Kyjevské oblasti) na Ukrajině a byl ukrajinské národnosti.

Po absolvování základní školy se šel učit truhlářskému řemeslu v Bílé Cerkvi. V roce 1945 byl přijat do mládežnické organizace - Komsomolu. Po vyučení pokračoval čtyřletým studiem na průmyslové škole pracovních záloh v Magnitogorsku na Urale. V roce 1951 se stal konstruktérem a brzy poté vstoupil do vojenského leteckého učiliště, kde se v místním aeroklubu zapojil do létání. Následně nastoupil základní vojenskou službu v Novosibirsku u vojenského stíhacího letectva. Zde se seznámil se svou budoucí ženou Marinou. Roku 1954 již v hodnosti poručíka nastoupil jako vojenský pilot u letců na severu SSSR a za dva roky byl odvelen na Dálný východ. Zde se také oženil, neboť i manželka Marina byla civilní příslušnicí vojenského letectva. V manželství se jim narodily dvě děti.

Od 7. března 1960 nastoupil do výcvikového střediska kosmonautů ve Hvězdném městečku Za splnění vládního úkolu byl v roce 1961 vyznamenán Řádem rudé hvězdy.

V roce 1962 odstartoval z Bajkonuru v kosmické lodi Vostok 4 na oběžnou dráhu kolem Země. V kosmické lodi letěl sám. A protože spolu s jeho lodí byl ve vesmíru i Vostok 3 (řízený A. G. Nikolajevem), šlo o první skupinový let dvou kosmických lodí na světě. Let Vostoku 4 se uskutečnil ve dnech 12. - 15. srpna 1962. Na Zemi přistál na padáku.

Podruhé se do vesmíru dostal v roce 1974. V Sojuzu 14 letěl společně s kosmonautem Jurijem Arťuchinem a jejich šestnáctidenní pobyt ve vesmíru (3. – 19. července 1974) se z větší části uskutečnil na orbitální stanici Saljut 3. Oba kosmonauti poté bezpečně přistáli na území Kazachstánu. Celkem ve vesmíru strávil 18 dní, 16 hodin a 27 minut.

Za své zásluhy o dobývání vesmíru byl dne 5. května 1976 povýšen do hodnosti generálmajora letectva. Svoji činnost ve středisku kosmonautů ukončil k datu 26. ledna 1982. Po skončení tzv. „studené války“ spolupracoval i s kosmickým průmyslem USA.

Jeho zálibou byl lov a myslivost. Díky tomu se také seznámil s Moravským zemským Mistrem Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana Ing. Dr. Jaroslavem Josefem Pospíšilem, Ph.D., Eq.M., který mu nabídl čestné členství v řádu, které s noblesou sobě vlastní, rád přijal.

Dne 29. října 2005 v Brně při zasedání řádové kapituly mu byla udělena 49. nominace Eq.M. Pavel Romanovič Popovič, Eq.M. plánoval založení řádové komendy v Rusku nebo na Ukrajině, ale než k jejímu založení mohlo dojít, tak náhle dne 29. září 2009 zemřel v Gurzufu na Krymu.

Čest jeho památce.